#40: 7 top trendów na 2023 rok

Top trendy w marketingu na 2023 r.
Wybierz swoją ulubioną platformę, kliknij w logo i słuchaj!

7 top trendów na 2023 rok.

W tym podcaście przedstawię ci 7 najlepszych według mnie trendów na 2023 r. w marketingu. Niektóre z nich możesz już znać, bo królują na rynku od kilku sezonów i ciągle tylko rosną. W zestawieniu znajdą się marketingowe trendy, które sprawdzą się w każdej firmie i marce. Według mnie warto o nich posłuchać i je wprowadzić u siebie w biznesie, bo są i będą odpowiedzią na potrzeby klientów w przyszłym roku.

Jeśli nie masz czasu, żeby śledzić co dzieje się obecnie w marketingu i w Internecie, a chcesz być na bieżąco i chcesz wykorzystać to w zarabianiu w swoim biznesie — to polecam wysłuchać ten podcast do końca.

Pozycje z listy, którą przygotowałam, pochodzą z raportów i artykułów branżowych, które miałam okazję przeczytać, a także moich obserwacji w Mediach Społecznościowych.

Zapraszamy też na codziennik marketingowy — czyli codzienne live Michała Sosny i Bartka Machnika o 7:30. Chłopaki nie odpuścili jeszcze żadnego dnia i ich celem jest zrobienie 365 live przez rok. Kto jeszcze nie oglądał ich live o marketingu — zapraszam na nasz kanał na YT i LinkedIn.

Najlepsze trendy na 2023 rok

W dużych firmach plany, strategie marketingowe i budżetu powinny lub są właśnie ustalone na 2023. Z doświadczenia wiem, że w mniejsze firmy i marki nie robią tego z aż takim wyprzedzeniem. Często nie śledzą też tego, co dzieje się na rynku w marketingu i w Internecie, bo zazwyczaj nie mają na to czasu lub skupiają się na innych aspektach prowadzenia działalności. Tu króluje planowanie miesiąc do przodu lub żadne. I tak to często wygląda. 

Zazwyczaj zauważenie trendu i szybkie wprowadzenie go do siebie, czyli do swojej firmy, komunikacji, wysyłki czy produkcji może (ale nie musi) zapewnić przewagę konkurencyjną. Definicji trendu jest kilka, różnie można go też interpretować i nie chce wchodzić tutaj w semantykę. Chce się za to tutaj skupić na części praktycznej i będę mówić prosto i jasno, żeby każdy wiedział, o co chodzi. I prosto mówiąc — im szybciej odpowie się na potrzebę rynku lub wpasuje w trend, tym lepiej.

Czy jest już za późno, żeby zmieniać zaplanowaną strategię i plan działania na przyszły rok, jeśli nie uwzględniliśmy tamtych trendów? To zależy od wielu rzeczy. Trzeba pamiętać, że nie każdy trend marketingowy jest dla każdego i dla każdej firmy. To zależy od tego, jak się działa i co się robi. Ja lubię śledzić trendy i obserwować, w którą stronę zmierza rynek i tym podcastem chcę ci to przedstawić.

Trendy związane z marketingiem, czyli tym jak go prowadzić.

1. Długoterminowe relacje między influencerami a marką

Historycznie jedną z najlepszych strategii marketingowych jest reklama szeptana. Ludzie są bardziej skłonni do wypróbowania produktu lub usługi, jeśli poleci je ktoś, kogo znają i którym ufają. Influencer marketing, który obejmuje współpracę między marką a osobą o określonej niszy i dużej liczbie obserwujących w Internecie, przejmuje tę koncepcję i modernizuje ją na potrzeby dzisiejszej nowej ery cyfrowej.

Znaczna większość specjalistów od marketingu korzysta z influencer marketingu z powodów takich jak:

  • Zwiększenie świadomości marki
  • Budowanie zaufania i autorytetu
  • Dotarcie do grupy docelowej
  • Zwiększenie konwersji
  • Generowanie leadów
  • Wyznaczanie nowego trendu
  • Łączenie się z szerszym rynkiem

Chociaż ta forma marketingu w mediach społecznościowych nie jest nowa to w 2023 r., marki wykorzystują okazję do budowania bardziej autentycznych połączeń z odbiorcami docelowymi, wyznaczając długoterminowych „ambasadorów marki”. Te wzajemnie korzystne relacje pozwalają marce na budowanie trwałych relacji z partnerami influencerskimi, podczas gdy influencerzy mogą z czasem utrzymać zaufanie swoich odbiorców, promując tę samą markę.

Ja ten trend wykorzystywałam już od kilku lat i to dalej rośnie. Szukałam już ambasadorów dla pewnej marki na przełomie 2020/21 i to świetnie działało. 

2. Transmisja na żywo i treści wideo

To kolejny trend, który istnieje od kilku lat, a który tylko rośnie.
Treści wideo stają się kluczowym obszarem zainteresowania w marketingu w mediach społecznościowych, bo przyciągnąć uwagę widza na dłuższy czas w porównaniu do statycznych postów. I jest na to pełno badań, ale wystarczy popatrzeć na statystyki. I to wideo będzie królowało w następnych latach. 

Od TikToks po rolki na Instagramie czy relacje — zwiększają zaangażowanie i świadomość marki wśród millenialsów i pokolenia Z.

Streaming na żywo okazuje się również skutecznym trendem marketingowym. Według jednego z raportów konsumenci spędzili około 548 miliardów godzin na streamingu przez urządzenia mobilne w 2021 roku. W połączeniu z influencer marketingiem, transmisja na żywo pozwala potencjalnym klientom nawiązać kontakt z influencerami zaznajomionymi z produktem, porozmawiać o produkcie i dokonać zakupu podczas oglądania transmisji live.

3. Treści generowane przez użytkowników

Chodzi tutaj o TikToki, czy inne materiały wideo nagrywane i generowane o produktach i markach przez użytkowników. Można to nazwać nowym marketingiem szeptanym tylko w formie wideo. To też pięknie łączy się z influences marketingiem. To ogólnie wszystko się łączy. 

Ten rodzaj treści jest oryginalny — daje to świeże spojrzenie na markę — i to lubią ludzie. W końcu tworzą to konsumenci, a nie marki. Filmy z rozpakowywania, recenzje makijażu, markowe hashtagi i tagi ze zdjęciami to przykłady tego, jak można korzystać z treści generowanych przez użytkowników.

Konsumenci są 2,4 razy bardziej skłonni do zaufania treściom generowanym przez użytkowników w porównaniu z treściami tworzonymi przez marki – co dowodzi, że nadszedł czas, aby priorytetowo potraktować autentyczność w działaniach i strategii marketingowej.

Oczekiwania klientów w 2023 roku

4. Spójne i dopasowane doświadczenia klientów

Klienci oczekują spersonalizowanego, dopasowanego doświadczenia, które odpowiada bezpośrednio ich potrzebom. Chcą się czuć wyjątkowo. Tak działa większość marek premium np. Dior.

To też pokazuje, że klienci nie wchodzą w interakcje z markami za pomocą jednej metody lub kanału. Tutaj mają znaczenie wszystkie interakcje konsumenta z marką na całej ścieżce. I ważne jest to doświadczenie klienta z marką. Skupianie się tylko na kampaniach reklamowych bez zapewniania klientom tego doświadczenia, wyjątkowości nie działa za dobrze. 

Też to widać w reklamach. Dlatego trzeba zrozumieć konkretne interakcje na całej ścieżce klienta i skupić się na pełnym doświadczeniu, a nie na kampanii w określonym czasie.

Jednym ze sposobów lepszego zrozumienia doświadczenia użytkownika jest stworzenie mapy podróży klienta. Mapa podróży klienta to wizualna reprezentacja tego, jak klient zachowuje się, myśli i czuje podczas procesu zakupu i może być cennym narzędziem do tworzenia spójnego doświadczenia.

Można też wejść w buty klienta i przyjrzeć się swojej ścieżce zakupowej. 

5. Lepsze wrażenia użytkownika na różnych urządzeniach

Pewnie każdy słyszał kiedyś hasło UX (User experience), a to coś więcej niż tylko popularne hasło. Odnosi się do tego, jak dana osoba czuje się podczas interakcji z systemem czy ze stroną. Dobry projekt UX zapewnia pozytywne doświadczenie, które spełnia potrzeby użytkownika i utrzymuje go lojalnym wobec produktu lub marki. 

Przykładem jest np. strona produktów Apple. Ludzie lubią witryny, na których łatwo i przyjemnie mogą zrobić zakupy i czy się\czegoś dowiedzieć bez zbędnych rozpraszaczy.

I Twoja witryna (i/lub aplikacja) jest bardzo cennym zasobem marketingowym, a doskonały UX może mieć ogromne znaczenie, zachęcenie klientów do zakupu. A klienci to doceniają.

Projektując witrynę, zachowaj prosty układ, dodaj łatwą w obsłudze nawigację i nie przytłaczaj użytkowników zbyt dużą ilością informacji na głównych stronach docelowych. Powinieneś także zoptymalizować swoją witrynę pod kątem urządzeń mobilnych, zwłaszcza że ponad połowa użytkowników na całym świecie korzysta z telefonów do przeglądania sieci.

Aktualnych trendy w projektowaniu UX:

  • Minimalizm i „blendowanie”, czyli strony internetowe wolne od natrętnych reklam i wyskakujących okienek. 
  • Interfejsy aktywowane głosem np. Ciri, ok Google.
  • Animowane elementy
  • „Scrollytelling” lub opowiadanie historii podczas przewijania przez użytkownika
  • Odważne kolory
  • Treści wideo

6. Taktyki wyszukiwania głosowego dla SEO

Marketerzy zaczynają wykorzystywać wyszukiwanie głosowe jako narzędzie do optymalizacji wyszukiwarek (SEO). Ci asystenci cyfrowi są zaprojektowani, aby odpowiadać na krótkie, informacyjne pytania, takie jak „Kto śpiewa Bohemian Rhapsody?” i „Jaka jest pogoda w Paryżu?” ale zaczęli też przetwarzać bardziej spersonalizowane wyszukiwania, np. „Jakie kawiarnie są otwarte w mojej okolicy?” i „Czy serwują chai latte?” 

I przez to, że zaczęły pojawiać się takie pytania i ludzie chcą czegoś więcej, wpływa na to, że firmy reagują, zmieniając sposób, w jaki formułują informacje zamieszczane w Internecie.

Jako marki i firmy chcemy odpowiadać na pytania czytelników nie tylko oparte na wyszukiwaniach (np. Gogole trend czy „Answer the public”, czy innych narzędziach), ale też ich intencjach. I tutaj warto znać dobrze swoich klientów, żeby móc przewidzieć czego im potrzeba. Bo jak będziemy to wiedzieć, to zamieścimy odpowiedź na ich potrzebę w internecie a oni nas znajdą za pomocą wyszukiwania głosowego.

I dzięki temu konsumenci korzystający z wyszukiwania głosowego szybciej otrzymają wysokiej jakości, dokładne odpowiedzi. A o to nam chodzi.

7. Odpowiedzialność społeczna i reputację firmy.

Konsumenci chętniej wybierają marki, które są odpowiedzialne społecznie, za którymi stoi jakaś inicjatywa, które robią coś dobrego dla społeczeństwa i środowiska. Oczywiście istnieje wiele firm i marek, które robią to po prostu z potrzeby serca, ale istnieje też wiele takich, które wyczuły w tym pieniądze. I ja w 2022 r. widziałam już masę takich przykładów. Ale to nie koniec — ten trend dalej będzie się rozwijać. 

Według jednego z badań ponad połowa konsumentów w USA patrzy na takie wartości i uwzględnia je w swoich wyborach zakupowych. Co więcej, 66% konsumentów jest skłonnych zapłacić więcej za towary marek, które wykazują zaangażowanie społeczne.

U nas w Polsce mam wrażenie, bardzo postawiony jest ostatnio nacisk na EKO odpowiedzialność. Duże sieciówki np. h&m zbiera stare ubrania i rozdaje za to rabaty na kolejne zakupy. To nic, że tworzą fast fashion ze słabych materiałów i produkują w krajach 3 świata, ważne, że zbierają ubrania.

Kolejny przykład – Mcdonald — papierowe słomki i opakowania lodów. Ok — mniej słomek będzie pływać w oceanach, co jest na plus — ale i tak np. marnuje się tam bardzo dużo jedzenia.

To niestety przyciąga konsumentów. Większość ludzi lubi i chce pomagać na miarę swoich możliwości. A takie rozwiązania pozwalają upiec dwie pieczenie na 1 ogniu. Czyli kupujesz — co często jest przyjemnością dla konsumentów — chodzi o zakupy — i jednocześnie pomagasz albo tak myślisz.

W marketingu jest to bardzo wdzięczny temat. Podkreśla się w kampaniach czy w komunikacji marki te działania związane z odpowiedzialnością społeczną. Przyciąga to klientów.

Przykłady:

  • Promowanie opakowań nadających się do recyklingu
  • Promocje, które szerzą świadomość problemów społecznych.
  • Kierowanie części zysków na cele charytatywne
  • Posiadanie sponsorowanych przez firmę usług lub działań społecznych

Podsumowanie trendów na 2023 rok

To by było na tyle w tym odcinku. Nie przedstawiłam w tym zestawieniu wszystkich trendów, które prognozuje się na 2023 rok. Ja wybrałam tylko takie, które według mnie sprawdzą się prawie w każdej firmie. Oczywiście wiele z nich nie jest nowymi trendami, bo są z nami od kilku lat, ale z roku na rok widać jak rosną i jak realnie zmieniają rynek i Internet.

 

Artykuły:

https://asana.com/pl/resources/marketing-trends

https://www.linkedin.com/pulse/4-content-marketing-trends-use-your-2023-strategy-bonus-ryali/

https://financesonline.com/digital-marketing-trends/